Авторизація
Невірна адреса, або пароль
Email:
Пароль:

Якщо Ви бажаєте отримувати новини на email і т.д. - Зареєструйтеся

Опитування
Чи задоволені Ви регулярністю оновлення наборів даних у формі відкритих даних на офіційному веб-порталі ДФС (sfs.gov.ua) та на Єдиному державному веб-порталі відкритих даних (data.gov.ua)?

Робоча дискусія з питань трансфертного ціноутворення

15.06.2015

Нещодавно, за ініціативою Громадської ради при Головному управлінні ДФС у м. Києві відбулася робоча дискусія на тему «Трансфертне ціноутворення. Новації 2015 року».

Участь у дискусії взяли представники ДФС України, Головного управління ДФС у м.Києві, Окружного адміністративного суду міста Києва, Асоціації правників України та Громадської ради при ГУ ДФС у м. Києві.

Метою робочої дискусії було обговорення проблемних питань застосування діючого законодавства та з’ясування позицій представників правового та експертного середовища, органів виконавчої та судової влади стосовно останніх змін у податковому законодавстві з питань трансфертного ціноутворення.

Відкрили дискусію в.о. начальника ГУ ДФС у м. Києві Дмитро Зенін та Голова Громадської ради при ГУ ДФС у м. Києві Ірина Нараєвська, які наголосили на актуальності проблем, пов’язаної із застосуванням вимог законодавства з питань трансфертного ціноутворення, та побажали учасникам дискусії плідної роботи.

Модератор зустрічі - член Громадської при ГУ ДФС у м. Києві та судовий експерт Людмила Онищенко висвітлила основні проблемні питання та хронологію розвитку законодавства щодо трансфертного ціноутворення в Україні.

Про зміни в методах трансфертного ціноутворення, основні моменти складання звітності та нові штрафи розповів заступник начальника відділу перевірок трансфертного ціноутворення Департаменту податкового та митного аудиту ДФС України В’ячеслав Кругляк. Крім того, представник фіскальної служби повідомив, що наразі спеціалістами ДФС вже підготовлено проекти змін до законодавства щодо трансфертного ціноутворення.

Начальник управління податкового та митного аудиту ГУ ДФС у м. Києві  Злата Лагутіна наголосила, що найкраща модель співпраці державних службовців та громадськості полягає як раз у тому, що громадськість не лише критикує законодавство та владу, але і надає свої обґрунтовані пропозиції. Така допомога незалежних спеціалістів є дуже важливою та затребуваною органами державної влади.

Експерт комітету Асоціації правників України з питань оподаткування адвокат Тетяна Лисовець зазначила, що з січня 2015 року розширились критерії для визнання осіб пов’язними для цілей застосування податкового законодавства. Деякі зі змін можна вважати цілком справедливими та обґрунтованими, а от деякі можуть  значно ускладнити роботу платників податків. Крім того, за її словами, існують перешкоди для з’ясування пов’язаності платника податку із контрагентом у зовнішньоекономічних операціях, в результаті чого платник податку може порушити вимоги закону, не знаючи про це, та бути оштрафований. Суддя Окружного адміністративного суду міста Києва Костянтин Пащенко звернув увагу присутніх на те, що у адміністративних справах вина правопорушника не враховується при притягненні до відповідальності, тому у разі судового розгляду відповідних спорів, суд скоріше за все прийме рішення на користь контролюючого органу.

Фахівець з питань оподаткування Асоціації правників України Наталія Куріленко виділила проблемні питання у нових правилах податкового контролю трансфертного ціноутворення та наголосила, що їх застосування може привести до зловживання владою контролюючими органами. Крім того, зворотна дія у часі нещодавно прийнятих змін стосовно проведення  перевірок трансфертного ціноутворення порушує права платників податків та суперечить конституційним нормам і теорії права. Ситуація, коли нові процедури перевірок та штрафи застосовуються до вимог законодавства, що втратило чинність, допускає неоднозначне тлумачення норм права та призведе до зловживань.

Представник Окружного адміністративного суду міста Києва Костянтин Пащенко зазначив, що судова практика з питань трансфертного ціноутворення ще не склалася, в той же час практика застосування адміністративними судами законодавства щодо звичайних цін та визначення митної вартості цілком можливо буде враховуватись судами у справах стосовно трансфертного ціноутворення у тій частині, у якій норми та принципи права співпадають.

За результатами робочої дискусії було вирішено винести на розгляд Громадської ради при ГУ ДФС у м. Києві пропозиції щодо звернення до компетентних органів для ініціювання змін у законодавстві щодо трансфертного ціноутворення.